رمز خود را فراموش کرده اید ؟

استرس گرمایی در گوساله و نحوه ی مقابله با آن

هوای گرم می تواند اثرات سوئی بر روی بدن گوساله های جوان بگذارد. هنگامی که دمای هوا بالای 25 درجۀ سانتیگراد می رود، میزان تنفس گوساله افزایش می یابد، که این امر منجر به دهیدراته یا کم شدن آب بدن می شود و به دنبال آن میزان مصرف خوراک کاهش، سیستم ایمنی تضعیف و گوساله دچار استرس گرمایی و عوارض سوء دیگر می گردد. در اینجا ما به 5 چالشی که گوساله در رابطه با استرس گرمایی به آن دچار می شود را عنوان و راهکارهایی برای مقابله با آن ها را بیان کرده ایم.

چالش 1 : افزایش نیازهای تغذیه ای گوساله های شیری

در هوای گرم گوساله با سوزاندن انرژی بیشتر سعی در پائین آوردن دمای بدن خود می کند. با مصرف انرژی بیشتر، میزان مواد مغذی لازم برای رشد کاهش می یابد. بنابراین تغذیۀ گوساله با سطح بالایی از مواد مغذی می تواند ضمن تأمین انرژی لازم برای رشد، انرژی لازم برای پایین آوردن دمای بدن آنها را نیز تأمین کند.

نکته: یک کیلوگرم پودر شیر را در 8 – 12 لیتر شیر مخلوط کنید و یا با پودر شیر جایگزین او را تغذیه کنید. یک راه ساده اینست که 3 مرتبه در روز به گوساله غذا بدهید بدون اینکه حجم آن را اضافه کنید. تحقیقات به عمل آمده در این زمینه حاکیست گوساله هایی که 3 مرتبه در روز تغذیه می شوند رشد جسمانی بهتر و ضریب تبدیل بهتری دارند و همچنین قبل از اینکه از شیر گرفته شوند مصرف پیش خوراک در آنها بهتر خواهد بود.

چالش 2 : مشکلات سلامتی گوساله

هوای گرم منجر به رشد باکتری و عوامل بیماریزایی مثل کریپتواسپوریدیوم ، سالمونلا و همینطور قارچ و کپک می گردد. رشد باکتری ها تهدیدی برای سلامت گوساله ها است.

نکته : رعایت بهداشت و پاکسازی لوازم و تجهیزات مربوط به تغذیۀ گوساله ها به کاهش رشد باکتری ها کمک می کند و تعداد مگس ها را کمتر می کند. پس از هر باز غذا رسانی تمامی سطل ها، دلوها، بطری و سر شیشه ها و سایر تجهیزات را به خوبی پاکیزه کنید. سطل های آب و پیش خوراک را حداقل دو مرتبه در روز خالی و تمیز کنید. بستر کاهی را تازه و تمیز نگه دارید و در اطراف آبخوری ها و آخور زهکشی مناسب داشته باشید.

چالش 3 : کم شدن آب بدن

از اولین نشانه های استرس گرمایی در گوساله ها دهیدراته یا کم شدن آب بدن است. با افزایش تنفس، گوساله ها آب بیشتری را از طریق هوا به بیرون می دهند تا بدن خود را خنک کنند. بایستی با دو برابر کردن میزان آب مصرفی، گوساله ها از کم شدن آب بدن ممانعت به عمل می آورند.

نکته : دادن محلول های الکترولیت در روزهای گرم می تواند راه حل خوبی برای جلوگیری از کم شدن آب بدن و اسهال در گوساله ها باشد. بدین منظور بعد از هر وعدۀ شیر یا شیر جایگزین یا به صورت متناوب و یک وعده در میان، مقداری الکترولیت مخصوص گوساله را در آب آشامیدنی حل کنید. هرگز پودر الکترولیت را با شیر یا پودر شیر گوساله ترکیب نکنید. توجه داشته باشید که الکترولیت محلول مخصوص گوساله ها جایگزین آب نیستند. بنابراین آب بدون الکترولیت هم در طول روز به گوساله بدهید. سطل های آب را حداقل 2 مرتبه در روز خالی و دوباره پر کنید تا آب تازه در اختیارشان قرار داده باشید. اضافه کردن به ظروف آبخوری می تواند به افزایش مصرف آب آشامیدنی کمک کند. کیفیت آب هم بسیار مهم است. 2 مرتبه در سال کیفیت آب را امتحان کنید تا از پایین بودن میزان سدیم (<50 ppm) ، آهن و سایر مواد معدنی اطمینان حاصل کنید.

چالش 4 : کنترل مگس ها

گوساله ها را می توان مرکز تجمع مگس ها دانست. مگس ها نه تنها موجب اذیت و آزار گوساله ها می شوند بلکه منجر به انتشار ویروس و شیوع بیماری هایی مثل ویروس اسهال گاوی (BVD)، هرپس ویروس گاوی (BHV-1) که منجر به التهابات بینی-نای (IBR) می گردد، پاراآنفولانزا 3 (PI3) ، ورم ملتحمۀ حاد ، آماس پستان ، اسهال ، حصبه ، سیاه زخم ، ویبریوز و انواع بیماری های کلوستریدیا می شوند.

نکته : به گوساله ها همراه شیر خشک و یا پیش خوراک مکمل هایی که حاوی حشره کُش ها و مهار مگس هست بدهید. این مکمل ها را سعی کنید 1 ماه پیش از ظاهر شدن مگس ها بدهید تا به کاهش جمعیت آنها و متعاقباً جلوگیری از شیوع بیماری ها کمک کرده باشید. در طول تابستان و پائیز و تا 1 ماه اول زمستان هم این شیوه را ادامه دهید. محیط پیرامون گوساله ها را وارسی کنید تا مبادا محل تجمع مگس ها را از قلم بیندازید.

چالش 5 : مصرف پیش خوراک در گوساله ها

دمای بالا و گرم شدن هوا بر روی میزان مصرف پیش خوراک در گوساله تأثیر گذار است. در هوای گرم میل گوساله ها به مصرف پیش خوراک کاهش می یابد و این بر روی وزن گیری آنها تأثیر می گذارد.

نکته : کم کردن میزان چربی شیر خشکی که به گوساله می دهید می تواند بر روی مصرف پیش خوراک تأثیر بگذارد. بر خلاف تصور عموم، شیر کم چرب مساوی با کاهش انرژی نیست. حتی افزایش 100 درصدی چربی شیر، تنها شاید 12 درصد سطح انرژی را بالا ببرد. در مقابل، چنانچه میزان شیر خشک مخصوص گوساله ها را با میزان چربی متناسب و کربوهیدرات های لازم، 50 درصد افزایش بدهیم، سطح انرژی را هم تا 50 درصد بالا برده ایم و با این کار انرژی لازم برای تنفس بالای گوساله در هوای گرم و پایین آوردن دمای بدن را برایش فراهم کرده ایم ضمن آنکه میل او به مصرف پیش خوراک را نیز تهییج می کنیم. پس بدین منظور بهتر است در طول دورۀ گرما، پودر شیرهایی که مناسب هوای گرم هستند و ترکیباتی مخصوص برای این آب و هوا را دارند استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا